تلاش شبانه‌روزی مسئولان و امدادگران در بستک

download (20)

به گزارش ” سنگرها ” : زلزله ۵/۵ ریشتری صبح پنجشنبه شهرستان بستک در استان هرمزگان یک کشته و ۳۰ زخمی بر جای گذاشت.
به گزارش خبرگزاری‌ها، استاندار هرمزگان در جمع خبرنگاران با اشاره به وقوع چند پس‌لرزه دیگر در شهرستان بستک گفت: اقدامات لازم برای تامین امنیت بیشتر مردم در راستای پیشگیری از تلفات جانی ناشی از پس لرزه‌ها انجام شده و بیشتر افراد در حیاط مدارس و در چادرها اسکان داده شده‌اند.
قاسم جادری افزود: وضعیت شهر بستک با اقداماتی که انجام گرفته در حال بازگشت به حالت عادی است و اعزام نیرو و اقلام امدادی از ساعات اولیه وقوع زمین لرزه‌ هماهنگ شده و پی‌درپی در حال انجام است.
وی اضافه کرد: تاسیسات زیرساختی نظیر آب، برق و گاز آسیب دیده‌اند که در ساعات اولیه وقوع زمین لرزه این موارد بررسی و هم اکنون مشکل تاسیسات آب برطرف شده و برق نیز در دست اقدام است.
استاندار هرمزگان گفت: شخص رئیس جمهور، معاون اول و هیات وزیران پیگیر مسائل منطقه زلزله زده بستک هستند.
فرماندار بستک نیز در نشست ستاد بحران این شهرستان گفت: بیشترین خسارت زلزله به بخش مرکزی شهرستان بستک وارد شده است و روستاهای اطراف آسیب ندیده‌اند. محمد مشتاق افزود: در اثر این زمین لرزه بخشی از خانه‌های مسکونی بستک بین ۱۰ تا ۶۰درصد خسارت دیده‌اند.
وی با بیان اینکه بر اثر زمین لرزه برق و تلفن‌های ثابت قطع شده است خاطرنشان کرد: با توجه به سرد شدن هوا و وضعیت ناپایدار جوی نیاز اصلی زلزله‌زدگان چادر، پتو و وسایل گرمایشی است.
به گفته مشتاق، زلزله‌زدگان بستک به صورت اضطراری در ۴ مدرسه اسکان داده شده‌اند و ۶محله این شهرستان برای ساماندهی اسکان موقت زلزله‌زدگان در نظر گرفته شده است.
از سوی دیگر سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری هرمزگان از ترخیص تمام مجروحان زلزله بستک از بیمارستان خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمار ۳۰نفر در جریان زلزله این شهرستان مجروح شدند که همگی آنها پس از انجام اقدامات درمانی ترخیص شدند.
در همین حال مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان از تخریب کامل یک باب مدرسه در بستک در زلزله خبر داد و گفت: بر اساس برآوردهای اولیه از ۱۵ باب مدرسه این شهرستان یک مدرسه در اثر زلزله غیرقابل استفاده شده است.
رضا مدرس افزود: بقیه مدارس بستک آسیب جدی ندیده‌اند و میزان خسارت آنها ۵ تا ۱۰درصد است. البته ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان ۱۰درصد خسارت دیده است. سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری هرمزگان نیز گفت: عملیات برآورد خسارت توسط اکیپ‌های کارشناسی بنیاد مسکن هرمزگان در حال انجام است.
ارسلان بهاری میمندی خاطرنشان کرد: در این زلزله بیشترین خسارت به دو محله بلوچ و کله‌ای وارد شده و ۴۰منزل را غیرقابل سکونت کرده است.
وی با بیان اینکه حدود یکصد دستگاه منزل بین ۳۰ تا ۶۰درصد تخریب شده‌اند، اضافه کرد: تمهیداتی برای اسکان موقت و تامین وسایل گرمایشی از استان‌های فارس، اصفهان و همچنین مرکز استان هرمزگان اندیشیده شده است.
وی از آغاز توزیع بسته‌های غذایی گرم و کنسرو شده در میان زلزله‌زدگان بستک خبر داد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان نیز با اشاره به تعمیر پست ۱۲۳ کیلو ولت بستک گفت: برق مراکز مهم این شهرستان تامین شده است البته اکیپ‌هایی از شهرستان‌های خمیر، بندرلنگه، بندرعباس و لارستان برای تعمیرات برق وارد بستک شده‌اند. براساس همین گزارش حدود ۷۰۰چادر در میان زلزله‌زدگان توزیع شده و توزیع ۳هزار تخته چادر نیز پیش‌بینی و از مرکز استان هرمزگان ارسال شده است.
هم اکنون نیاز فوری مردم شهر ۱۳ هزار نفری بستک به حداقل ۳ تا ۵ هزار چادر است.
شهرستان بستک در ۲۷۰کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
به گزارش خبرنگار کیهان از شهر کرد، جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری، ۱۰ تن برنج برای مردم زلزله زده بستک ارسال کرد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بررسی نیازها و شرایط منطقه زلزله زده بستک مورد تایید رئیس‌جمهور است، گفت: دولت آماده و مصمم به بازسازی بهینه و منطقی منطقه زلزله‌زده بستک است.
به گزارش خبرگزاری فارس از بستک، محمدباقر نوبخت با حضور در این شهر زلزله‌زده علاوه بر حضور در مناطق مختلف شهر به بررسی وضعیت خدمات‌رسانی از بیمارستان این شهر و خانواده فرد فوت شده در پی زلزله نیز عیادت کرد.
وی با بیان اینکه بررسی نیازهای منطقه زلزله‌زده بستک مورد تاکید رئیس‌جمهور و مقامات دولت است، اظهار داشت: خدمات ارائه شده طی ساعت‌های گذشته بخش فوری نیازها را شامل می‌شود.
معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت آمادگی کامل برای ارائه خدماتی که منجر به بازسازی منطقی بستک شود را داراست.
این مسئول خاطرنشان کرد: در نخستین نشست هیئت وزیران با توجه به بازدیدی که از بستک داشته‌اند نیازها و حد خسارات وارد به این شهر را مطرح و با مساعدت این هیئت تصمیمات لازم برای بازسازی بستک گرفته خواهد شد.
معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیمارستان فعلی بستک غیرقابل استفاده شده، خواستار استقرار بیمارستان صحرایی در این شهر شد.
نوبخت در حاشیه بازدید از بیمارستان شهر زلزله‌زده بستک و بیمارستان در دست ساخت این شهر با بیان اینکه بیمارستان کنونی این شهر در اثر زمین‌لرزه غیرقابل استفاده شده است خواستار استقرار بیمارستان صحرایی در این شهر و تامین پرسنل مورد نیاز برای آن تا زمان‌راه‌اندازی بیمارستان جدید شد.
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دولت مصمم به ارائه تسهیلات لازم برای بازسازی بستک است، گفت: تیم‌های مربوطه درحال برآورد خسارات هستند.
– یادآور می‌شود طی روز پنج‌شنبه وقوع زلزله ۵/۵ ریشتری و وقوع ده‌ها پس‌لرزه سبب مختل شدن زندگی مردم در شهر بستک واقع در شمال غرب مرکز هرمزگان شد.
شماره حساب هلال‌احمر برای کمک به زلزله‌زدگان بستک
شماره حساب جمعیت هلال‌احمر برای کمک به زلزله‌زدگان شهرستان بستک استان هرمزگان اعلام شد.به دنبال وقوع زلزله ۵/۵ ریشتری صبح پنج‌شنبه در شهرستان بستک استان هرمزگان شماره حساب ۹۹۹۹۹ بانک ملت به نام جمعیت هلا‌ل‌احمر کشور برای کمک به زلزله‌زدگان اعلام شد.
در ضمن هموطنان و خیران می‌توانند کمک‌های غیرنقدی خود را به چادرها و مراکز جمعیت هلال‌احمر در سراسر کشور تحویل دهند.

منبع : روزنامه کیهان

درباره admin