اقتصاد مقاومتی راهکاری برای شکستن ارزش دلار است/ حذف دلار از مبادلات اقتصادی باید به صورت قانون در بیاید

به گزارش شبکه اطلاع رسانی سنگرها به نقل از راه دانا؛ به نقل از  تهران نیوز ، فروش نفت در جهان، عمدتا با ارز آمریکایی دلار انجام می گیرد که این مسئله باعث تقویت دلار (ابزار سلطه اقتصادی آمریکا بر نظام مالی و بانکی جهان) می گردد. از سوی دیگر جهان روا بودن دلار و وابستگی نفت به دلار، باعث آسیب پذیری کشورهایی می شود که دربرابر نفت، دلار دریافت می کنند چرا که در این شرایط، احتمال تحریم دلاری از سوی آمریکا وجود دارد؛ یعنی همان اتفاقی که برای ایران افتاد. بنابراین با توجه به سابقه تحریمی آمریکا و حتی اروپا، عاقلانه است که کشورهای دارای نفت، به وابستگی خود به دلار و یورو خاتمه دهند. در جریان تحریم های آمریکا، ایران از چرخه دلار محروم شد و این محدودیت در برجام نیز برداشته نشده است، بدین شکل فرصت حذف دلار از مبادلات نفتی برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است

استفاده از ارزهای ملی برای کشوری همچون ایران، که همواره چماق تحریم های مالی و بانکی آمریکا و اروپا بر سر آن است، اهمیتی صد چندان خواهد داشت، چرا که با استفاده از پیمان های پولی دوجانبه، حربه تحریم بانکی از دست طرف غربی گرفته می شود، به طوری که رهبرانقلاب در سخنرانی اخیرشان تاکید فرموده اند: «اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.»
با حذف دلار، استقلال اقتصاد خود را حفظ کنیم
محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به سخنان رهبرانقلاب در خصوص تلاش برای شکستن ارزش دلار در جامعه، گفت: امریکا در ده های اخیر تلاش کرده است که دلار را به عنوان این واحد پولی در اقتصاد دنیا قرار دهد تا مبادلات به دلار بین کشورها تسویه شود و از این طریق هم سود اقتصادی ببرد و هم مشکلات اقتصادی خود از جمله تورم و جبران کسری بودجه داخلی را به کشورهای دیگر تحمیل کند و دنیا را از این بابت تحت تأثیر قرار دهد.
وی ادامه داد: ما برای آن که بتوانیم اقتصاد بالنده ای داشته باشیم باید وابستگی مبادلات خارجی را به دلار قطع کرده تا در حوزه اقتصاد نیز استقلال بیشتری ایجاد کنیم، یعنی ضمن آن که مبادله با دنیا را بر مبنای همان سیاست های اقتصادی خودمان که همان اقتصاد مقاومتی است داشته باشیم، مبنای تسویه حساب های صادرات و واردات ما نیز بر مبنای واحد پولی غیر از دلار باشد.
مفتح در پایان افزود: همچنان که نمونه هایی در همین ده های اخیر وجود داشته و کشورهایی که بدون وابستگی به دلار توانسته اند اقتصاد خود را چه در داخل مرزها و چه در اقتصاد بین المللی، شکوفا، ادامه دهند و کار اقتصاد خود را به درستی انجام دهند، ما هم می توانیم همانند این کشورها از وابستگی به دلار در معاملات خود رهایی یابیم.
حذف دلار باید در برنامه ششم توسعه به صورت الزام در بیاید
سید احسان خاندوزی، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «تهران نیوز» با اشاره به موضوع حذف دلار از مبادلات اقتصادی کشور، گفت: یکی دیگر از راهکارهای شکستن ارزش دلار در این است که مسوولان اقتصادی کشورمان را به دور از هر گونه تنش در برابر تحولات اقتصادی و منطقه‌ای مدیریت کنند و عکس العمل مناسب و سنجیده‌ای داشته باشند این در حالی است تنش ناشی از واکنش‌های منفی مالی است که موجب می‌شود مشکلات فراوانی را برای اقتصاد ملی فراهم کند.
خاندوزی تاکید کرد: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه به ایجاد پیمان پولی چند جانبه اشاره شده است، متاسفانه سرعت پیش برد این هدف در اقتصاد کشور تا کنون رضایت بخش نبوده است و امیدواریم حذف دلار از مبادلات اقتصادی و ایجاد پیمان های پولی چند جانبه در برنامه ششم به صورت الزام در آمده و در قانون کشور نیز درج گردد.
اجرای سیاست های اقتصادی مقاومتی؛یکی از  راهکارهای شکستن ارزش دلار
عیسی امامی نماینده سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار تهران نیوز با اشاره به اینکه نابودی دلار از ابعاد مختلف قابل بررسی است، گفت: یکی از راهکارهای شکستن ارزش دلار در این است که شاخص های اقتصادی منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.
وی تاکید کرد: پیوستن ایران به پیمان پولی چند جانبه و حذف دلار از داد و ستدها می تواند با حد زیادی وابستگی ایران به دلار را کاهش دهد و قطعا در چنین شرایطی، امریکا نمی تواند ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد.
ضرورت پیوستن ایران به پیمان نامه چند جانبه پولی
غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «تهران نیوز» با اشاره به سخنان رهبرانقلاب در خصوص لزوم حذف دلار از اقتصاد ایران گفت: آمریکا از سالیان دراز پول خودش یعنی دلار را حاکم بر دادو ستدهای کشورهای جهان کرده است وهمین موضوع،اهرم سیاسی قوی برای آمریکا شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم های بانکی و مالی، اصلی ترین و موثرترین بخش از تحریم های آمریکا علیه ایران است، افزود: به واسطه پیوستن ایران به پیمان نامه چند جانبه پولی، امکان ردیابی پرداخت های بین المللی توسط سیستم مالی و امنیتی کشورهای دیگرهمچون آمریکا امکان پذیر نبوده و بنابراین آمریکا به سادگی نمی تواند در این زمینه از حربه تحریم استفاده کند.
جعفرزاده تاکید کرد: امیدوراریم دولت در سال جدید و در قانون بودجه سال ۹۶ در خصوص از بین بردن آقایی دلار طرح اساسی به مجلس ارائه دهد و بتواند اقتدار دلار آمریکا را بشکند.
ضرورت توجه به رهنمودهای رهبرانقلاب در خصوص حذف دلار
به گزارش «تهران نیوز»،اینکه مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خودشان فرموده اند که اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، به این معنی است که دلار یکی از مسائل مهم در تبادلات پولی ایران است و با تحریم های ظالمانه آمریکا، شکننده بودن نظام بانکی در برابر دلار را تجربه کردیم و حالا می توانیم با افزایش تبادلات ارزی غیردلاری، فضای قدرت دلار را در جامعه بشکنیم و بهترین راهکار آن، پیمان دو جانبه و حتی پیمان چند جانبه پولی است.
این راهکار از چندین سال پیش در کشور پیشنهاد شده بود اما دولت روحانی اجرای آن را به تاخیر انداخت و نیاز است که رهنمودهای رهبرانقلاب در خصوص حذف دلار از سیستم اقتصادی کشور مورد توجه قرار بگیرد.

درباره admin