تهرانی ها با پدر شعر انقلاب وداع خواهند کرد+ نظر برخی شاعران و نویسندگان در خصوص استاد حمید سبزواری

تهرانی ها با پدر شعر انقلاب وداع خواهند کرد+ نظر برخی شاعران و نویسندگان در خصوص استاد حمید سبزواری

استاد حمید سبزواری همیشه در خط درست دفاع از اهل بیت(ع)، انقلاب و امام خمینی(ره) حرکت کرد و با وجود اینکه بسیاری از شاعران دیگر لغزیدند، استاد سبزواری نلغزید و سکوت نکرد و حرف انقلابی خود را زد و به معنای واقعی شاعری انقلابی بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید سبزواری پدر شعر انقلاب بامداد امروز(شنبه) دار فانی را وداع گفت.

 

استاد سبزواری متولد ۱۳۰۴ در شهر سبزوار از توابع استان خراسان رضوی بود که همه او را با شعر «خمینی ای امام» می‌شناسند.

 

شاعران و بزرگان ادبیات کشور در خصوص این شاعر بزرگ انقلاب سخنانی را گفته اند که به مشروح ذیل می باشد:

 

استاد سبزواری شاعر زمان حساس بود

 

حمید رضا برقعی با تسلیت ضایعه درگذشت استاد حمید سبزواری اظهار داشت: من توفیق این را داشتم که برنامه های زیادی را در شهر قم میزبان ایشان بودم.
وی با بیان اینکه روحیه مردمی بودن استاد سبزواری به واقع احساس می‌شد، افزود: همانطور که شعر ایشان همیشه در خدمت مردم و انقلاب بوده است شخصیت استاد نیز همینگونه بوده و ما در مراسمات می‌دیدیم سیل جمعیتی از مشتاقان ایشان در دور استاد حلقه می‌زنند.
این شاعر آیینی کشور تصریح کرد: استاد سبزواری به من می‌گفت که من از روی تکلیف به مراسمات میروم.
برقعی با اشاره به اینکه یک شاعر می‌تواند قلمش در خدمت مردم باشد و مردم نیز این حس را به خوبی درک می‌کنند، بیان داشت: امیدوارم مانند بتوانیم واسطه آشتی مردم با شعر باشیم و شعر را فریاد روزهای دشوار مردم بدانیم.
وی با اشاره به اینکه استاد سبزواری شاعر انقلاب، دفاع مقدس و شاعر شعر مقاومت بوده است، گفت: شاعر زمان حساس بودن الگوی کاری ایشان بوده و وظیفه ما این است که در زنده نگه داشتن راه و رفتار پدر شعر انقلاب بکوشیم.

اشعار استاد در دل مردم جای دارد

 

علیرضا قزوه گفت: مرحوم سبزواری روحیه ی انقلابی داشت و با کسانی که انقلاب را به سخره می‌گرفتند سازش پذیر نبود، مجاهد و مدافع آرمان‌های انقلاب بود و به همین دلیل گاهی اوقات زبان تندی در مقابل دشمنان داشت.

 

وی با اشاره به اینکه استاد حمید سبزواری در قصیده ‌سرایی شاعری ممتاز بود، ادامه داد: ایشان بهترین قصیده پرداز شعر ایران بوده و نکنه مهم اشعار استاد این بود که شعرهایشان مردمی است و در دل مردم جای دارد.
مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری خاطر نشان کرد: تاثیر گذارترین شاعر انقلابی بود و هیچ شاعری به اندازی ایشان در فضای انقلاب شعر نسروده؛ تقریباً برای همه مناسبت‌های انقلاب شعر داشته‌ و این موضوع نشان‌دهنده تلاش‌های مستمر ایشان از پیش از انقلاب تاکنون است.
قزوه با اشاره به اینکه استاد سبزواری با تمام توان در خط رهبری و شهدا بود، اذعان کرد: ایشان همیشه در خط درست دفاع از اهل بیت(ع)، انقلاب و امام خمینی(ره) حرکت کرد و با وجود اینکه بسیاری از شاعران دیگر لغزیدند، استاد سبزواری نلغزید و سکوت نکرد و حرف انقلابی خود را زد و به معنای واقعی شاعری انقلابی بود.

حضور استاد سبزواری در تمام بزنگاه های انقلاب اسلامی

 

مصطفی محدثی خراسانی شاعر معاصر انقلاب اسلامی؛ در خصوص آشنایی خود با  مرحوم استاد حمید سبزواری اظهار داشت: آشنایی من با استاد به دوران نوجوانی و به سال های ۵۴ و۵۵ برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه وصف حمید سبزواری را از بزرگان شعر خراسان که در انجمن ادبی فرخ جلسه داشتند، شنیده  بودم، افزود: استاد صاحبکار، استاد قهرمان و…می‌گفتند استاد سبزواری روزهای جمعه خودشان را به انجمن می رساندند و ما زیر لب صلوات میفرستادیم تا نکند استاد شعری بخوانند تا عصر سر و کله ساواک پیدا شود و انجمن را تعطیل کنند.

این شاعر معاصر انقلاب اسلامی ادامه داد: شعر های ایشان در قبل از انقلاب هم ضد استبدادی و ضد نظام پهلوی بوده است.

محدثی خراسانی با اشاره به اینکه ایشان مردی خود ساخته  بودند، گفت: ایشان در  شعر انقلاب معاصر در صحنه ترین شاعر انقلاب بودند که در تمام بزنگاه های انقلاب قبل از همه حضور داشتند و عکس العمل نشان می‌دادند.

وی  با بیان اینکه جریان شعر انقلاب با حضور ایشان در ابتدای پیروزی انقلاب شکل گرفت، بیان داشت: تنها شاعری که تمام ویژگی های شعر انقلاب را می شود در او دید استاد حمید سبزواری است.

وی با اشاره به اینکه قرن ها هم اگر از عمر انقلاب بگذرد بازهم نام ایشان در کنار نام بزرگان انقلاب می‌درخشد، اضافه کرد: این مرد بزرگ تمام عمر خود را وقف دفاع از ارزش های انقلاب کردند.

محدثی خراسانی با بیان اینکه در زمان حیات استاد سبزواری باقیات و الصالحاتی از ایشان به یادگار مانده است، گفت: جوان تر ها باید پشتکار، بصیرت و خستگی ناپذیری ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهند.

مقام معظم رهبری بر آثار هیچ شاعری جز استاد «حمید سبزواری» مقدمه ننوشته‌اند

 

محمدرضا سنگری، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی و مجله تربیت، به بیان ابعاد شخصیت مرحوم استاد حمید سبزواری پرداخت و اظهار داشت: ایشان در کشاکش حوادث و رخدادهای انقلاب، در دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام، ثابت قدم بود.

 

این شاعر و نویسنده با اشاره به حدیثی از امیر مومنان علی علیه السلام بیان داشت: اگر بخواهیم جوهره انسان‌ها را بشناسیم، باید عملکرد آنها را در شرایط متحول و دگرگونی‌ها بررسی کنیم؛ زمانی که حادثه‌ای نیست همه یکسانند اما زمانی که بحران‌ها، فتنه‌ها و دشواری‌ها اتفاق می‌افتد، آنگاه می‌توانیم دریابیم کدام انسان روح بزرگی دارد و ایمانش راسخ و استوار است. شخصیت استاد حمید سبزواری از این بعد واقعاً ستودنی بود.

 

وی با بیان اینکه خدمات فرهنگی استاد سبزواری به انقلاب به ویژه در حوزه سرودهای انقلابی بود، ادامه داد: در بدو ورود حضرت امام خمینی(ره) به ایران، جناب گریز سرود استاد حمید سبزواری را خواند که زمزمه همه مردم شد و از اشعار ماندگار تاریخ انقلاب است.

 

وی به سرودهای دیگر استاد برای شهیدان باهنر، رجایی، استاد مطهری و رخدادهای مختلف انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: حدود هزار سروده انقلابی مرحوم حمید سبزواری، بخشی از خدمات برجسته وی به نظام و انقلاب است.

 

سنگری خاطرنشان کرد: در واقع باید استاد سبزواری را پهلوان و قهرمان عرصه سرودهای انقلابی عصر انقلاب اسلامی بدانیم.

 

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: شعر استاد همیشه جوان بود و جوان ماند. سال گذشته وقتی این استاد گرانقدر، با همه شکستگی و پیری و در زمانی خیلی کوتاه در محضر مقام معظم رهبری شعر خواند، آیت الله خامنه‌ای فرمودند ببینید در ۹۰ سالگی هم می شود شعر جوان گفت.

 

وی تصریح کرد: ایشان در ۹۰ سالگی شعر می‌سرودند اما انگار این شعر از ذهن یک جوان تراویده است و آنقدر واژگان، بافت و مضامینی که در شعر مطرح می‌کردند جوان بود، که مقام معظم رهبری این توصیف را درخصوص ایشان داشتند.

 

سنگری افزود: یادم هست در سالهای ۵۶ – ۵۷ و همزمان با حرکت انقلاب، در پی حرکت بسیج مردمی، تانک‌ها در خیابان مستقر شده بودند و سربازان برای شلیک آماده بودند، مردم شعر “گوش کن ای افسر فرمانده سرباز” را می خواندند اما نمی‌دانستیم این شعری از استاد حمید سبزواری است.

 

وی تصریح کرد: استاد با مجموعه سرود “درد” و شعر مشهور “همپایه جلودار” که در جبهه‌ها خوانده می‌شد شور و وجد عجیبی را در رزمندگان ایجاد می‌کرد که واقعاً برای نسل دفاع مقدس، وجودش خاطره آفرین شد.

 

این شاعر و نویسنده در ادامه بیان داشت: در سالهای دفاع مقدس، استاد سبزواری به همراه مرحوم سپیده کاشانی، قیصر امین پور، سلمان هراتی، غلامرضا رحم دل و دکتر سید حسن حسینی در بین رزمندگان حضور پیدا می کرد و برای آنها سرود می‌خواند و در برانگیزانندگی و تهیج رزمندگان، نقش و سهم جدی و اساسی داشت.

 

وی تاکید کرد: اشعار حمید سبزواری آیت و آینه انقلاب اسلامی است. اگر قرار باشد که ارزش‌های انقلاب را در سروده‌های عصر انقلاب بیابیم، یکی از بهترین و زیباترین نمونه‌ها، سروده‌های ایشان است.

 

وی در پایان بیان داشت: مقام معظم رهبری بر آثار هیچ شاعری جز استاد حمید سبزواری مقدمه ننوشته اند که این گویای شخصیت این استاد بزرگ است.

 

 

گفتنی است استاد حمید سبزواری، شاعر پیشکسوت انقلاب به دلیل کهولت سن و بیماری، شب گذشته، ۲۱ خرداد در سن ۹۱ سالگی در بیمارستان دار فانی را وداع گفت و مراسم تشییع پدر شعر انقلاب دوشنبه ۱۰صبح از مقابل حوزه هنری برگزار خواهد شد.

درباره admin