رونمایی از کتاب جدید فقه بازار/ پیشنهاد رئیس بسیج اصناف برای راه‌اندازی صندوق اقتصاد مقاومتی/رییس اتاق اصناف: با اقتصاد دولتی نمی‌توان از اقتصاد مقاومتی دم زد

رونمایی از کتاب جدید فقه بازار/ پیشنهاد رئیس بسیج اصناف برای راه‌اندازی صندوق اقتصاد مقاومتی/رییس اتاق اصناف: با اقتصاد دولتی نمی‌توان از اقتصاد مقاومتی دم زد

سومین جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی اصناف با حضور رییس اتاق اصناف ایران، رییس بسیج اصناف کشور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و برخی از اعضای فعال و مؤثر در این حوزه برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی سنگرها به نقل راه دانا؛ ، غلامرضا حسن پور پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی با اشاره به اهمیت صرفه جویی در بهره وری انرژی، اظهار کرد:با توجه بیانات رهبر معظم انقلاب اگر بتوانیم بهره وری انرژی را بالا ببریم می توان ۱۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی کرد.

وی افزود: این پول مبلغ کمی نیست و می توان کار های زیادی انجام داد و این یعنی اقدام و عملدر اقتصاد مقاومتی که امیدواربم بتوانیم صرفه جویی در بازار را رواج دهیم.

رئیس بسیج اصناف کشور با اشاره به پیگیری راهکار های عملیاتی جهت راه اندازی واحد های تعطیل و نبمه تعطیل، ادامه داد: اولین قدم برای راه اندازی این واحد ها این است که ابلاعیه مشترکی داشته باشیم که هر استان  واحد های صنفی تعطیل و نیمه تعطیل را شناسایی کند و بعد تفکیک در مرحله بعد به طور کامل شناسایی شود که کاملا تعطیل، نیمه تعطیل یا فعال هستند و در مرحله آخر علت یابی شود که دلیل تعطیلی چیست.

حسن پور افزود: اکنون اطلاعاتی موجود است اما قطعی و کامل نیست و باید برای این کار کار میدانی انجام داد.

حسن پور با بیان اینکه خیلی از این واحد ها هستند که بازار فروش ندارند و ما می توانیم با ارتباطاتی که داریم اجناسشان را به استان های دیگر انتقال دهیم، بیان کرد: از همین رو شناسایی و عیب یابی اهمیت بالایی دارد.

وی با اشاره به پیشنهاد دیگر این کارگروه، گفت: یک شماره حساب با نام اقتصاد مقاومتی راه اندازی شود و مثل صندوق ۱۰۰ امام که باید از ۳ جهت این حساب ها پر شود اگر در هر استان یک حساب بتوانیم باز کنیم می توانیم مشکلات هر استان را با پول خودشان حل کرد.

وی در ارائه راهکار برای راه اندازی این صندوق، گفت: برای مثال هر اتحادیه ۱۰ میلیون در این حساب بریزد و هر استانی با احتساب ۱۰۰ اتحادیه می شود یک میلیارد تومن که تا ۳ سال به این پول دست نزنیم و بعد با این پول وام به واحدهای صنفی وام  بدهیم در این صورت بعد از ۳ سال پول به خودشان بر می گردد.

حسن پور با بیان اینکه از هزینه های جانبی اتحادیه باید پیشگیری کرد، ادامه داد: راه دیگر کمک گرفتن از دولت است بدین ترتیب که دولت پولی را که میخواهد برای اصناف خرج کند به دست خودشان بدهد و به این حساب ریخته شود.

رئیس بسیج اصناف کشور با بیان اینکه هیچ وقت اعلام نمی کنیم که وام می خوایم بدهیم که هجوم مردم زیاد شود، افزود: رییس اتحادیه خودش شخصا وضع واحد های صنفی را بررسی می کند و به واحدهایی که واقعا نیمه فعال یا تعطیل هستند وام بدهد.

با وجود اقتصاد دولتی نمیتوان از اقتصاد مقاومتی دم زد

علی فاضلی ریس اتاق اصناف نیز در این جلسه با بیان اینکه در بحث حامل های انرژی با یک چالش عظیمی روبرو هستیم و آن مدیریت مصرف است، گفت: در این ۳۶ سال مدیریت مصرف را رعایت نکرده ایم و این به حوزه فرهنگی نیز بر می گردد.

وی با بیان اینکه در دهه های اخیر در بحث حامل های انرژی مصرف کننده ارزان قیمت انرژی بوده ایم، گفت: انرژی ارزان مصرف بالا را به دنبال دارد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به پیشنهاد حساب بانکی و صندوق اقتصاد مقاومتی، گفت: صندوق های زیادی درنظر گرفته شده که این وضعیت کشور را به سمت بانکداری عیر مفید می برد و بیشتر نظام دلالی توسعه پبدا می کند.

وی ادامه داد: برای راه اندازی صندوق حمایت از اشتغال و تولید باید موارد حقوقی را پیگیری کنید.

فاضلی با اشاره اظهارات وزیر اقتصاد با بیان اینکه آیا می توان با وجود ۲۲ میلیارد کالای قاچاق به سمت اقتصاد مقاومتی رفت، گفت: با وجود اقتصاد دولتی نمیتوان از اقتصاد مقاومتی دم زد.

وی ادامه داد: وزیر صنعت برای بخش تولید مبلغ بسیار خوبی در نطر گرفته است که از سوی وزارت صنعت و معدن پرداخت خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مشکل ما در بخش توزیع بسیار بیشتر از بخش تولید است، گفت: اگر مشکلات این بخش رو حل کنیم مشکلات تولید را می توان حل کرد.

افزایش در آمد و سود آوری مورد توجه اصناف باشد

محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر  اهمیت ابلاغیه ۲۴ بندی اقتصاد مقاومتی، گفت: مبحث تصدی گری اقتصاد در این ابلاغیه اهمیت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه دولت نمیتواند این بخش را اداره کند و در این راستا اصناف می تواند وارد عمل شود، گفت: اقتصاد کشور طوری است که همه مسایل زیر مجموعه وزارت تعاون قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: افزایش در آمد و سود آوری بخشی است که شما می توانید به آن ورود پیدا کنید چرا که با افزایش در آمد این بخش درآمد کلی کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: مطالبات مطرح شده کف مطالبات اصناف است و باید باید سقف این مطالبات را در نظر گرفت.

صرفه جویی در ادارات ۳۰ درصد بهره‌وری به دنبال دارد

محمدنژاد عضو بسیجی وزارت نیرو نیز در ادامه این جلسه، اظهار کرد: صرفه جویی که مد نظر ما است کم مصرف کردن نیست.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان داده در مراکز اداری و تجاری ۴ برابر انرژی بیشتری مصرف می شود، گفت: یک سری راهکار های بی هزینه ای هست که می توان برای مثال با خاموش کردن یکی در میان لامپ ها در یک فضای بسته و باز گذاشتن پنجره ها در مصرف برق صرفه جویی کرد.

محمدنژاد با بیان اینکه این کار تا ۳۰ درصد صرفه جویی به دنبال دارد، گفت: چند سال پیش ما تنها در چند ساعت از شب ساعت پیک داشتیم اما طی سال های اخیر این ساعت پیک به ساعاتی از روز هم رسیده است.

وی با بیان اینکه برق مصرفی یک کولر گازی ۱۶۰۰ کیلووات ساعت در ماه است در حالی که کولر آبی ۱۵۰ ساعت در ماه مصرف می کند و برای بحث مصرف آب هم کولر هایی با مصرف بهینه اب طراحی شده است.

این عضو وزارت نیرو با بیان اینکه ایران در اکثر کشور های پیشرفته بیشترین مصرف انرژی را در مسیر صنعت و تولید دارند، گفت: مدیریت انرژی یک رویکرد بسیجی وار می خواهد.

محمدنژاد با بیان اینکه مشکل بزرگی در ادارات دولتی داریم، گفت: اما در منازل مسکونی چون هزینه انرژی را مردم خودشان می دهند صرفه جویی بیشتر است.

وی افزود: راهکار های تخصصی بهره وری را آمادگی داریم تا طی یک برنامه آموزشی نیم روزه کلیات موضوعات را مطرح کنیم و این در حالی است که در ساختمان های اداری پتانسیل بالایی داریم.

عضو وزارت نیرو ادامه داد: ما دومین کشور بزرگ تولید کننده انرژی هستیم با این حال در فصل های سرما با کمبود انرژی مواجه می شویم یعنی هرچه تولید می کنیم مصرف می کنیم.

درباره admin